Typy sylwetek damskich, jak radzić sobie z dopasowaniem garderoby.

18-07-2017

Jak dobrać sukienkę do typu figury?


Każda z nas wygląda inaczej, ma inny kolor oczu, inny rodzaj włosów, a także inny typ sylwetki. Przede wszystkim nasza sylwetka i to jak się ubieramy kształtuje nasz wizerunek wśród otoczenia. Niestety bardzo łatwo jest zrobić sobie „krzywdę” i założyć ubrania, które nas niemalże oszpecą zamiast pomóc. Jednak znając podstawowe tajniki doboru ubioru do sylwetki możemy z „brzydkiego kaczątka” przemienić się w pięknego, promieniejącego „łabędzia”. Każdy typ sylwetki charakteryzuje się innymi cechami i wielką sztuką jest ukryć mankamenty sylwetki, a wyeksponować atuty. Aby osiągnąć zamierzony efekt zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami.

Klepsydra - X

Klepsydra jest to najbardziej pożądana kobieca figura i każda z nas chciałaby być posiadaczką tak pięknych krągłości. Charakteryzuje się pełnym biustem, wyraźnym wcięciem w talii oraz proporcjonalnymi biodrami. Tradycyjne wymiary: 90x60x90 opierają się właśnie na kształcie klepsydry. Najważniejszym punktem figury jest talia. Głównym zadaniem ubrania „klepsydry” jest akcentowanie talii, wyeksponowanie pięknego biustu oraz podkreślenie kobiecości. Najlepszym rozwiązaniem jest dekolt w literę „V” lub dekolt kopertowy, który ładnie podkreśli kobiecy biust, w przeciwieństwie do zabudowanych dekoltów pod szyję. Co do dolnej części garderoby należy wybierać dopasowane ołówkowe spódnice albo rozkloszowane modele, jednak pamiętając o odpowiedniej długości w zależności od wzrostu; za długa spódnica w stylu lat 50. może optycznie skrócić niskie panie. Sukienka biurowa Basileja o kopertowym dekolcie w formie lekkiej falbany zaakcentuje biust każdej klepsydry przy jednoczesnym wyeksponowaniu przewężenia w talii i kobiecych bioder. Drugi model casualowy Megajra z głębszym dekoltem i o dopasowanym fasonie pięknie podkreśli nasze kobiece kształty.

Propozycje SU: Klepsydra - X

  • elegancka sukienka Basileja z kopertowym dekoltem i dopasowanym dołem,
  • bawełniana dopasowana sukienka Megajra o kwiatowym wzorze;

Typy sylwetek damskich - klepsydra

Gruszka - A

Typ figury tzw. gruszka jest bardzo popularną figurą wśród dojrzałych Polek. Cała uwaga, podobnie jak w owocu, skupia się w dolnej części ciała. Ten typ charakteryzuje się przede wszystkim pełnymi biodrami i udami w kontraście do wąskich ramion i małego biustu. Dlatego naszym celem jest zrównoważenie proporcji pomiędzy dołem a górą, podążając do optycznego zbliżenia się do kształtu klepsydry. W związku z tym należy maksymalnie poszerzyć górną partię ciała wybierając wszelkie luźne, bufiaste rękawki, kokardki wokół szyi, kieszonki na biuście, itp. Natomiast linia bioder powinna być uspokojona, gdzie mało się dzieje. Można nosić dopasowane modele spódnic, ale lepiej uważać, ponieważ szersze gruszki muszą brać pod uwagę, że jeśli mają troszkę więcej w biodrach lepiej jest otulić się luźniejszą tkaniną i dosłownie „schować” biodra pod materiałem. Sukienka Panakeja jest znakomitym tego przykładem, rozkloszowany i nieregularny dół otuli naszą pupę, oszukując oko otoczenia przy jednoczesnym podkreśleniu kobiecości. Natomiast brak znaczącego dekoltu oraz lekko opadający rękawek „zabudują” delikatną górę sylwetki, a wzór kwiatowy doda objętości i urozmaicenia. Dla pań o delikatniejszych biodrach świetnie sprawdzi się elegancki model Fojbe o dopasowanej formie z płytkim dekoltem i wyjątkowymi rękawami w formie szyfonowych falban, które w górnej partii sylwetki dodadzą złudnej „objętości” i zrobią trochę „zamieszania”, które odwróci uwagę od obszernych bioder.

Propozycje SU: Gruszka - A

  • sukienka Panakeja w barwny kwiatowy wzór o nieregularnej linii dołu,
  • stylowa sukienka Fojbe z szyfonowymi zwiewnymi falbankami wokół ramion;

Typy sylwetek damskich - gruszka


Rożek - Y

W odróżnieniu od figury A, rożek reprezentuje szerokie ramiona, średniej wielkości biust, niewielkie wcięcie w talii oraz wąskie biodra, ale z długimi szczupłymi nogami, niemalże aż do nieba. Pomimo pewnych niedoskonałości jest to charakterystyczny typ sylwetki modelek, także posiadaczki figury o kształcie rożka powinny być dumne. Jak się domyślacie głównym atutem tej figury są nogi, które należy akcentować. Górną część sylwetki, dość szeroką, należy jak najbardziej wyciszyć, natomiast poszerzyć dół poprzez wszelkiego rodzaju rozkloszowane, o formie bombki spódnice lub sztywne materiały. Pierwszą propozycją jest model Nike o barwnym wzorze kwiatowym i rozkloszowanym dole, który ukrywa brak bioder przy jednoczesnym podkreśleniu długich nóg. A grube ramiączka optycznie zmniejszają szerokość ramion. Natomiast na letnie spotkania na mieście sprawdzi się model Persefona o lekko rozszerzanym dole w formie falbany i prostej stonowanej zabudowanej górze przykrywającej szerokie ramiona.

Propozycje SU: Rożek - Y

  • sukienka Nike w barwny kwiatowy wzór z subtelnie odkrytymi ramionami,
  • letnia sukienka Persefona o lekko rozszerzanym dole w barwny wzór;

Typy sylwetek damskich - rożek


Jabłko - O

Ten typ figury charakteryzuje się średniej wielkości lub dużym biustem i brzuszkiem (czasem większym, a czasem mniejszym), tworząc wizualnie koło przypominające jabłko. Ale tak jak w innych typach ten również ma swoje atuty, a są nim szczupłe zgrabne nogi. I właśnie dlatego przedstawicielki figury o kształcie „O” powinny jak najczęściej odsłaniać swoje nogi i nosić sukienki, w których wyglądają najkorzystniej, rezygnując przy tym ze spodni. Fasony sukienek powinny być luźne i nie obejmować ciała, dając poprzez to wrażenie przestrzeni pod ubraniem, która świetnie zamaskuje nam brzuszek. Istotną cechą jabłek jest również duży biust, który należy akcentować poprzez dekolty w formie litery „V” lub pęknięć w linii dekoltu. Również wszelkie wzory pionowe i geometryczne świetnie sprawdzą się u jabłek; natomiast długie naszyjniki wydłużą sylwetkę w pionie. Propozycją dla figury o typie „jabłka” jest casualowa sukienka Erynie wykonana z miękkiej dzianiny z asymetrycznym zdobieniem na linii bioder, które optycznie poszerzy tą okolicę. Góra sukienki lekko otula biust, a poszerzona i opuszczona linia ramion równoważy środkową część ciała. Model Pasithea o lekko oversizeowym fasonie i długości mini rewelacyjnie podkreśli zgrabne nogi, natomiast pęknięcie w formie „V” w linii dekoltu zaakcentuje biust. A barwne wzory stworzą złudzenie optyczne ukrywające nasze mankamenty.

Propozycje SU: Jabłko - O

  • dzianinowa sukienka Erynie z asymetrycznym zdobieniem na linii bioder,
  • bawełniana sukienka Pasithea o prostej formie z pęknięciem w linii dekoltu;

Typy sylwetek damskich - jabłko


Kolumna - I

Kolumna to typowa sylwetka tzw. chłopczycy; prosta z brakiem wcięcia w talii, z wąskimi biodrami i małym biustem; często charakteryzująca się wysokim wzrostem. Przede wszystkim przy ubieraniu tego typu sylwetki należy podkreślić linię talii oraz dodać kobiecego wdzięku, poprzez różnego rodzaju luźne zwiewne tkaniny, falbanki i inne romantyczne detale. Głównym celem jest zaokrąglenie sylwetki i optyczne zbliżenie jej do kształtu klepsydry, czyli poprzez wyszczuplenie talii oraz poszerzenie sylwetki w okolicy biustu i bioder, zmierzając ku kobiecym kształtom. Dobrze sprawdzają się modele asymetryczne, z falbankami, przewiązane paskiem oraz wykonane z lekkich i miękkich tkanin, które łagodzą szczupłe kształty sylwetki. Pierwsza propozycja to model imprezowy Kery o głębokim dekolcie w formie litery „V” z rozkloszowanym dołem. Dopełnieniem tej bajecznej kreacji jest paseczek na wysokości talii, który fantastycznie zaznaczy i wyeksponuje mało widoczną talię, tworząc mocne przewężenie pośrodku i poszerzoną linię bioder. Na codzienne wyjścia pasuje sukienka Hebe wykonana z cienkiej zwiewnej tkaniny z delikatnym wiązaniem wokół talii. Dodatkowe rękawki z odkrytymi ramionami subtelnie podkreślają kobiecość dodając nutki romantyzmu.

 

Propozycje SU: Kolumna - I

  • wizytowa sukienka Kery z rozkloszowanym dołem i dekoltem w literę „V”,
  • letnia sukienka Hebe przewiązana wokół talii i subtelnie odkrywająca ramiona;

Typy sylwetek damskich - kolumna

Wniosek z powyższego tekstu, mając wybór: wyglądać przeciętnie czy wyróżnić się wśród otoczenia przy poświęceniu niewielkiej ilości czasu, na pewno każda z nas zdecyduje się na drugą opcję. Jak już posiadamy wiedzę jak dobrać odpowiedni fason sukienki do naszej sylwetki kolejnym krokiem jest zaopatrzenie swojej garderoby w nowe modele ubrań, dzięki którym staniemy się pewnymi siebie kobietami, świadomymi swojej urody. Dlatego poprzez umiejętne wykorzystanie złudzeń optycznych możemy delikatnie „oszukać” otoczenie i zamiast wyglądać jak każdy przechodzień sprawić, że będziemy błyszczeć jak przysłowiowe milion dolarów.

Sprawdź propozycje SU Unusual Woman: tutaj