Spring/Summer 2018 trends

05-02-2018

Co będzie modne?

 

Tendencje w modzie na sezon wiosna/lato 2018

Jak powszechnie wiadomo przemysł modowy tworzy kolekcje z podziałem na dwa okresy: wiosna/lato i jesień/zima. Na światowych fashion week’ach, czyli pokazach największych projektantów, prezentowane są wiodące motywy sezonu. To co będzie modne jest przygotowywane kilka sezonów wcześniej na podstawie prognoz agencji zajmujących się kreacją trendów.

Choć wiosna daleko przed nami, tak naprawdę jeszcze zima na dobre nie zagościła w przyrodzie, to branża odzieżowa żyje już sezonem wiosenno-letnim. Wielkie domy mody zaprezentowały swoje kolekcje SS18, kreując światowe trendy, a mniejsze marki powoli zaczynają wprowadzać wiosenne modele do sklepów.

Pewnie z kolorowych magazynów wiecie już co nieco o nadchodzącym sezonie, dlatego tylko w skrócie przedstawimy poniżej wiodące trendy sezonu SS18.

 

Kolory 

Kolory mody nadchodzącego sezonu wiosna 2018

 

Najważniejsze w każdym sezonie są kolory! Od nich zawsze zaczyna się każdy proces projektowy. Planowana kolorystyka na sezon wiosna/lato ‘18 jest dosyć zróżnicowana, z jednej strony subtelne pastele, a z drugiej intensywne barwy. Przeważająca część pasteli na światowych wybiegach to tzw. ice cream colours, czyli delikatne kolory przypominające barwy słodkich lodów, od róży, fiołków, po seledynowe zielenie i żółcienie; ale wszystko w rozmytych subtelnych pastelach.

W kontraście z drugiej strony, będą intensywne jaskrawe kolory, jak róż, pomidorowa czerwień czy hitowy kolor Ultra Violet.

Poza głównymi nurtami często na pokazach pojawiał się ciepły, mocny kolor żółty oraz klasyczny błękit tzw. baby blue, kolor znany ze świata dzieci. I oczywiście standardowo w sezonie letnim nie można zapomnieć o bieli, zarówno w total look’ach, jak i w zestawach z czernią i innymi kolorami.

 

Wzory

Proponowane wzornictwo na sezon wiosenno letni 2018

Na pewno utrzyma się w tendencjach krata, z tym że będzie mniej klasyczna niż w sezonie jesienno-zimowym, a bardziej zróżnicowana oraz w pełnej dowolności kolorystycznej i różnym ułożeniu.

Jednak największym hitem będą paski, w szczególności pionowe. Zarówno w wersji czarno-białej, monochromatycznej jak i wielokolorowej. Paski w pionie w każdej postaci, w każdym rozmiarze i w każdym kolorze są pożądane.

Z obecnego sezonu modne grochy wciąż się utrzymają, jednak w wiosennej odsłonie będą preferowane te bardziej nieregularne i zróżnicowane kolorystycznie.

Kolejne to motywy kwiatowe, przez kilka sezonów wiodące, teraz choć zeszły na drugi plan to cały czas pojawiają się na światowych wybiegach.

Również jak co sezon swoje triumfy będą święcić wzory zwierzęce.

 

Materiały

Rodzaje tkanin proponowane na sezon wiosenno letni 2018

W wiosenno-letnich tendencjach na pierwszy plan wysuwają się wszelkie materiały błyszczące. Klimaty w stylu lat 80. - błysk i glamour, laminowane materiały, cekiny, czy błyszczące nitki w tkaninie.

W kontraście do kobiecych błysków, będzie przede wszystkim królował denim. Najbardziej popularna tkanina od lat, początkowo materiał używany do produkcji odzieży roboczej, z biegiem lat przenoszony do mody casualowej, a nawet proponowany w wieczorowych stylizacjach. W wersjach od rozbielonych błękitów po głębokie granaty.

Kolejny sezon prezentowane są przeźroczyste materiały w postaci koronek, tiuli i innych delikatnych prześwitujących tkanin. Trend kobiecy i tak naprawdę zawsze modny.

Nieco mniej praktyczne, ale często prezentowane były na światowych wybiegach wszelkie transparentne materiały plastikowe. Materiały techniczne często są przemycane do świata mody w elementach odzieży lub akcesoriach. Obecnie szczególnie promowane są transparentne buty. Może uda się przemycić ten trend w modzie codziennej.

 

Must Have

Must have sezonu 2018

Jak każdego sezonu, także sezon wiosna/lato 2018 będzie miał swoje wiodące modele, tzw. must have. Bez czego się nie obejdziemy w nadchodzącym sezonie?

Pencil Skirt

Na pewno na światowych pokazach mody przewijają się modele spódnic ołówkowych różnej długości, jednak z przewagą długości midi, czyli do połowy łydki. Przez kilka poprzednich sezonów mocno promowana była długość midi, jednak w wersji szerokiej, teraz projektanci skłaniają się ku bardziej kobiecym fasonom dopasowanym, delikatnie zwężanym ku linii dołu.

Jak wiecie marka SU unusual woman preferuje modele ołówkowe i na pewno w najnowszej kolekcji ich nie zabraknie.

Trench-coat

Kolejnym nieodzownym fasonem wiosennym będzie nieśmiertelny i zawsze modny płaszcz trencz. Chyba śmiało można określić trencz jako najwygodniejszą i najefektywniejszą formę damskiego płaszcza. Trencz pasuje do każdej stylizacji, luźno zarzucony do sportowych look’ów lub w wersji ciemnej z wiązaniem w talii do wieczorowych kreacji. Porównując z modelami z wybiegów, które ukazują trencz w wersji dekonstrukcji lub z dodatkowymi elementami z niekonwencjonalnych materiałów, to w ofercie polskich producentów jest wiele klasycznych modeli, jednak czasem z nutką artystycznej fantazji.

Shorts

Z długościami w modzie jest różnie, zazwyczaj zmiany następują skrajnie od długich powłóczystych sukien boho zaczerpniętych z lat 70. promowanych w 2015 roku, aż po ekstremalne mini w kolejnych sezonach. Ale w tym sezonie długość mini wchodzi w nowej odsłonie… spodni typu szorty! Na pewno trend ten będzie mocno zauważalny na naszych ulicach w wersjach casual’owych, a już nie tylko podczas urlopu w turystycznych kurortach.

 

Sezon Wiosna/Lato 2018 coraz bliżej…, warto zapoznać się co jest w trendach, aby buszując po sklepach wybierać te najcenniejsze perełki. Jednak pamiętajmy, że wyczekujecie jej z niecierpliwością.